Co je bezplenková komunikační metoda

Bezplenková komunikační metoda se využívá na celém světě. Zakládá se na tom, že potřeby vyměšovat jsou si novorozenci vědomi od narození a umí komunikovat. Rodiče pak musí signály rozpoznat.

Pokud se naučíte signál rozpoznat a dáte miminko vymočit nebo vykonat potřebu v poloze klubíčka mimo plenku, zbavíte se nutnosti používání plenek. Většina rodičů využívá jako pojistku jednorázové nebo látkové pleny.

Bezplenková komunikační metoda

Výhodou bezplenkové komunikační metody je prohlubující se komunikace a důvěra v projevy dítěte. Dítě stráví minimum času ve znečištěné pleně a uleví se mu od kojenecké koliky. V klubíčku se miminku snáze vylučuje a odejdou plyny. Je také o dost nižší spotřeba plen. Rodiče mají přehled o četnosti, množství a stavu moči a stolice. Vyžaduje ale i značné množství času a trpělivosti.

Jak začít

Novorozenci dávají svoji potřebu vylučovat najevo různými způsoby a dokážou svěrače vědomě uvolnit. Nejsou ale schopni potřebu vylučovat zadržet, což se naučí později. S bezplenkovou komunikační metodou se začíná hned od narození, ale lze začít i později. Pokud na projevy dítěte nereagujete, postupně potřebu vylučovat přestane dávat najevo, obvykle po 4. měsíci. Pokud na signály reagujete, zvýrazňují se a dítě je časem schopno od prvních signálů potřeby vylučovat až do uvolnění svěračů vydržet postupně až několik minut. Metodu lze zavést i částečně, tedy jedním z rodičů nebo jen doma.

Signály dítěte

Signály dítěte jsou různě silné a nápadné a s věkem se mění. Jde o upřený nebo nepřítomný pohled, zklidnění, grimasy, vrtění, zvuky a specifický pláč. Určité znaky lze dítěti ukazovat od 6. až 8. měsíce. Dítě se je naučí a začne používat, často mnohem dříve, než začne mluvit. Kojenci obvykle nejvíc močí ráno a dopoledne, po jídle nebo při kojení. Novorozenci močí i více než 20x za den, půlroční dítě tak po hodině a déle. Výjimečně děti vylučují v hlubokém spánku.

Jak držet dítě

Sundejte plenku a podržte dítě nad vhodnou nádobou v klubíčku. U malých dětí jistěte hlavu prsy nebo v prohlubni mezi paží a hrudníkem. Fyziologicky vhodná poloha mu pomůže vykonat potřebu. Dejte dítěti signál, že může začít vylučovat a uvolnit svěrače specifickým zvukem. Časem dítě vydrží počkat do zaznění signálu.

Nemáte ještě účet?

Registrujte se a získáte
Chci se zaregistrovat

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení