Jak a kdy naučit děti čistit zoubky

Péče o zuby je důležitou prevencí zubního kazu. Zvyk ranního a večerního čištění je třeba dětem osvojit co nejdříve. Zubní kazy se totiž objevují i u dvouletých dětí. 

První mléčné zuby mají vliv na trvalý chrup. Hlavním problémem u velmi malých dětí je kaz, který se při absenci péče o zubní sklovinu rychle přenáší na sousední zuby.

Mléčné zuby ovlivňují trvalá chrup

Kaz na prvních zubech negativně ovlivňuje ty trvalé a v budoucnu vede ke značným problémům se zuby a ústní dutinou. Špatné zuby jsou navíc zdrojem infekce a značnou sbírkou patogenních bakterií, které způsobují respirační infekce. Mohou se také šířit po celém těle a způsobovat různá onemocnění.

Kdy začíná péče o zuby

Zubaři doporučují péči o mléčné zuby už od jejich vzniku, tedy od 6 až 8 měsíců. Během krmení jsou mléčné zuby vystaveny uhlohydrátům, které se ukládají na sklovině ve formě plaku, který se musí odstranit. Jakmile zoubky, celé vylezou z dásní, začněte o ně pečovat. Při klubání je dáseň moc citlivá. K péči o první zoubky můžete použít například praktický náprstek s pastou bez fluoridů.

Obvaz nebo gáza na prst

U kojenců začněte první zuby čistit gázovým tamponem nebo obvazem ovinutým kolem prstu matky. Je třeba navlhčit gázu vodou a ošetřit každý vyklubaný zub. Gáza má drsnou strukturu a snadno odstraňuje lepkavý povlak.

Měkký silikonový kartáček

Průhledný silikonový kartáček, který se nasazuje na prst, usnadňuje čištění zubů u ročních dětí a velmi dobře odstraňuje plak. Stačí jej použít bez dětské zubní pasty.

Dětský zubní kartáček

Od 1 až 1,5 let zkuste dětské kartáčky ve tvaru zvířátek a postaviček. Najdete na nich označení 1+, pro starší děti 3+. Jsou malé velikosti, mají měkké gumové štětiny a můžete je doplnit i dětskou pastou, kterou opět vyberete podle věku dítěte.  

Elektrický kartáček

Elektrický kartáček je vhodný až pro děti starší 4 až 5 let. Doporučují se ty vibrační více než rotační kartáčky a s variantou sensitiv pro šetrné čištění zoubků.

Jak vyčistit zuby dítěte

Mléčné zuby by se měly čistit 2x denně pomocí vhodného kartáčku s měkkými štětinami. U předškolních dětí by měl proces čištění zubů probíhat pod rodičovskou kontrolou. Postup péče o dětské zuby:

  • vnitřní povrchy žvýkacích zubů
  • vnitřní povrchy předních zubů
  • vnější povrchy zubů
  • lehká masáž dásní zadní stranou kartáčku

Hlavní je důkladné vyčištění každého zubu dovnitř a ven. Péče by měla trvat 2-3 minuty, u kojenců stačí 0,5 minuty a postupně prodlužovat dobu.

Nemáte ještě účet?

Registrujte se a získáte
Chci se zaregistrovat

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení