Jak naučit dítě se přetáčet

Schopnost převrátit se je jednou z důležitých pohybových dovedností, které musí dítě v prvních měsících života zvládnout. Většinou se to naučí do 5 měsíců. K rozvoji fyzické aktivity napomáhá pravidelné cvičení. Některé z nich provádí dítě samostatně. Cvičení se podobá klikům, přichází první vyklenutí zad a touha zvednout horní část těla. Jednoduchými cviky můžete dítě podpořit ve vývoji jeho schopností.

Jízda na kole

Cvičení pomáhá připravit svaly nohou na nové pohyby a zatížení. V poloze na zádech plynule a střídavě ohýbejte a uvolňujte nožky dítěte, což simuluje pohyb kola. Postačí 2 až 3 minuty, později i 5 až 7 minut několikrát denně, třeba při přebalování.

Posílení svalů rukou

Při cvičení musíte současně ohnout a uvolnit paže dítěte v loketních kloubech, podobně jako u předchozího cviku s nožkami dítěte.

Poloha na bříšku

Cvičení pomáhá proti kolice i pro nacvičení převrácení se na záda. Cvičte pokládku na bříško nejméně 3x denně, pokud už se dítě naučilo zvedat a držet hlavu. Poprvé se dítě převrátí asi ve 3 až 6 měsících. Dobu, kdy se mu to podaří, ovlivňuje dědičnost, hmotnost dítěte i jeho zdravotní stav. V polovině prvního roku už je zdravé dítě schopné libovolně se pohybovat v obou směrech.

Přitahování pozornosti

Pokud se dítě pokusí převrátit a nefunguje to, můžete zkusit stimulovat jeho dovednosti. Vezměte hračku a vyvolejte zájem. Dejte ji za hlavu dítěte, aby ji chtělo následovat a dotkněte se jí. Dítě se okamžitě pokusí převrátit a sáhnout po hračce.

Pomoc při převracení

Pokud dítě prostě neví, jak se převrátit ze zad na bříško, v poloze na zádech jemně ohněte nohu dítěte v koleni a nakloňte ji opačným směrem. Pravá ohnutá noha by měla být vedena doleva, tedy zleva doprava. Podejte dítěti svoji volnou ruku, aby se s jeho pomocí mohlo otáčet.

Boční cvičení

Většina dětí se nejprve naučí převrátit z břicha na záda a později ze zad na břicho. Podpořte jeho schopnost zvedat se na rukou vleže na břiše. Můžete jej stimulovat hračku, ale i zvukem pomocí chrastítka. Povrch, na kterém dítě leží, by měl být hladký, pevný a neměl by se prohýbat. Zvědavost dítěte je hlavním pomocníkem při výuce dovednosti převrácení a otáčení.

Nemáte ještě účet?

Registrujte se a získáte
Chci se zaregistrovat

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení