První měsíc života. Jak moc dítě vnímá?

Nové zážitky miminku zprostředkovává celé jeho tělo. Přechod z bezpečí v matčině těle do volného prostoru je náhlou a prudkou změnou. Pro poporodní adaptaci novorozence je prospěšný kontakt s tělem matky.

Hned po porodu podle hlasu dítě rozezná matku i blízké osoby. Do 10 dnů se mu vstřebá plodová voda ze středního ucha. Do té doby vnímá okolí tlumeně a vadí mu ostré zvuky. Už pár minut po narození vnímá barvy i tvary. Nejlépe vidí na 20 až 40 cm, i když nejasně a dokonce vzhůru nohama. Časem se mozek učí otáčet pozorované předměty. Nedokáže aktivně sledovat věci, má nezralé oční pohyby a prostorové vnímání. Schopnost vidění je získaná funkce a je důležité podporovat rozvoj.

Nervový systém

Novorozenecké období trvá 28 dnů. Mozek je vyvinutý, nervové buňky se už jen rozrůstají a vytvářejí nová propojení. Po porodu se stimulují spoje pro záznam a řízení pohybů. Zkušenosti z pobytu v těle matky se násobí a nové zkušenosti podněcují v mozku vznik spojů mezi nervovými buňkami. Reakce miminka probíhají na základě reflexů a vrozených instinktů. Přirozený biorytmus probíhá v krátkých časových úsecích bdění s uspokojováním biologických potřeb.

Reflexy miminka

Mezi reflexy zajišťující přežití patří hledací a sací reflex, který dítěti pomáhá v orientaci a adaptaci. Pro kontrolu správného vývoje slouží Moroův reflex pro udržování rovnováhy, reflex úchopu, plavání, plazení i chůze. Mezi vrozené vzorce chování patří snaha vnímat okolí a křikem upozorňovat na své potřeby. Křik z hladu je jiný než při bolesti, i když se to špatně rozeznává. Miminko se snadno učí upoutat pláčem matčinu pozornost. Vývoj dítěte závisí na přísunu přiměřených podnětů.

Podpora vývoje v 1. měsíci života

Pravidelné krmení, koupání, přebalování i chování podporují vývoj dítěte. Důležitý je způsob péče o miminko. Poskytuje mu zrakové, sluchové, hmatové a emocionální podněty. Základem je rozvíjet jeho smysly. Miminko potřebuje přiměřené množství vhodných smyslových podnětů. Důležité je podporovat speciální schopnosti zraku a sluchu, tedy fixaci předmětů zrakem, sledování na krátkou vzdálenost a poslouchání určitých zvuků.

Všeho s mírou

Rodiče většinou miminko předměty a podněty zahlcují. Pokud miminko častěji uhýbá zrakem, odvrací hlavu a zavírá oči, potřebuje na chvilku klid, než přijde jiný podnět. Všechno je třeba dávkovat jemně, něžně a pozvolna. Žádné prudké pohyby, ale opatrné, láskyplné zacházení pro jeho stimulaci.

Nemáte ještě účet?

Registrujte se a získáte
Chci se zaregistrovat

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení