Jak překonat laktační krizi

Jak překonat období, kdy se objeví náhlý nedostatek mléka? Je důležité si uvědomit, že jde pouze o přechodný stav a vydržet. Podívejme se, jak to funguje.

Laktační krize je stav, kdy z nějakého důvodu kojící matka nedokáže plně uspokojit nároky miminka na výživu. Obvykle je to přechodné období. Nejčastěji se objevuje růstový spurt dítěte kolem 3. a 6. týdne a 3. měsíce věku dítěte. Tato několikadenní fáze zvyšuje nutriční požadavky na výživu pro růst a vývoj dítěte.

 

Příčiny laktační krize

Přechodný nedostatek mléka může u matky způsobit pokles hormonu prolaktinu. Příčinou bývá stres, vyčerpání, chronická únava, nástup menstruace nebo ovulace, zahájení užívání antikoncepce nebo porucha sekrece štítné žlázy. Může začít i se zánětem mléčné žlázy a přetrvávat i pár dní po vyléčení. Dopad mají i onemocnění typu chřipky nebo virózy. Nastává i po nasazení bezmléčné a bezlaktózové diety.

Zachovejte klid

Dopřejte si dostatek spánku, požádejte o pomoc při péči o dítě partnera, rodiče i chůvu a v klidu si odpočiňte. Když spí miminko, měla by spát i matka. Zapomeňte na náročné cvičení a nevystavujte svá prsa chladu. Dejte si nápoje z kávoviny bez kofeinu, mléčné produkty, speciální mléčné nápoje pro matky, kojící a fenyklový čaj. Před každým kojením si dejte šálek teplého čaje, který uvolní mlékovody a spustí tvorbu mléka. Pomůže i teplá koupel a masáž ňader. Pijte 2 až 3 litry čisté a neperlivé vody denně. Pitný režim podporuje tvorbu mléka. Pomohou i vývary.

Přikládejte častěji

Důležité je dítě častěji přikládat a tím produkci mléka postupně zvýšit. Kde je nabídka, tam je i poptávka. Zkoušejte to po dvou hodinách, ale ne dříve než za hodinu, aby se dítěti v bříšku nemíchalo natrávené mléko s čerstvým, jinak by to vedlo k bolení bříška a kolice. Kojte více i v noci, kdy se převážně produkuje prolaktin a pak se více tvoří mléko. Kojte dostatečně dlouho, aby se miminko napilo i vydatnějšího zadního mléka. Pokud dítě spí a nechcete ho v noci budit, mléko odsajte nebo odstříkejte. Za 3 dny se obvykle laktace upraví. Nesahejte hned po lahvi s mlékem.

Jak zjistit, zda dítě prospívá

Za den byste měli napočítat 6 až 8 mokrých plenek. U jednorázových to jde hůř.

Moč by měla být světlá a neměla by příliš páchnout. Zeleně zbarvená stolice je tzv. hladová. Pokud máte pochybnosti, poraďte se s pediatrem. Pokud nevydržíte, nedávejte dítěti lahev, ale podávejte přechodně výživu jen stříkačkou přes prst, ať se neodnaučí sát.

Nemáte ještě účet?

Registrujte se a získáte
Chci se zaregistrovat

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení