Proč je důležité kojení

O prospěšnosti kojení není pochyb. Ideální pro zdraví dítěte i matky je, pokud žena své dítě plně kojí alespoň půl roku. Proč je kojení tak důležité?

  • Mateřské mléko je nejlepším zdrojem potravy.
  • Většina náhrad mateřského mléka je všeobecně považována za méně hodnotnou výživu než kojení.
  • Mateřské mléko máte navíc vždy při ruce a v nejlepší možné formě.
  • Nečeká vás žádné zdlouhavé vyvařování lahviček, míchání umělé mléčné výživy, převařování vody do termosky a následné chlazení nápoje na potřebnou teplotu ke krmení.
  • Mateřské mléko je vždy připraveno ihned ke konzumaci.

 

Pro posílení imunity

Mateřské mléko v období chřipek a viróz svým složením přirozeně reaguje na zvýšená rizika. V době pylových alergií se posiluje o další imunitní složky pro ochranu miminka. Je také prokázáno, že pokud má například partner střevní virózu, tělo matky si buduje protilátky a předává je do mateřského mléka. Děti jsou při kojení chráněny před rotavirovými infekcemi. Kojené děti jsou podle studií chráněny i před infekčními onemocněními dýchacích a močových cest i zánětem středního ucha díky střídajícímu se tlaku a podtlaku na Eustachovu trubici během sání.

Proti rozvoji alergií

Krmení dětí mateřským mlékem současně zabraňuje časnému rozvoji různých druhů alergií na některou ze složek kravského mléka. Zejména jde o nesnášenlivost kravské bílkoviny. Je třeba si však podle odborníků dát pozor i na to, co matka během kojení konzumuje. Pokrmy obsahující alergeny mohou potravinovou alergii rozvinout i u plně kojeného dítěte. Proto je třeba si pečlivě hlídat skladbu jídelníčku.

Pro snadnější hubnutí

Kojení má velký efekt i pro návrat maminek k běžné váze jako před porodem. Vylučování hormonů souvisejících s kojením nutí dělohu k rychlejšímu zavinování a podporuje metabolismus, což vede ke spalování přijaté energie. Podle výzkumů mají také ty ženy, které zhubly díky kojení, mnohem větší šanci udržet si zdravou váhu. Kojení navíc podporuje i kontracepci a pravděpodobnost další gravidity je při plném kojení menší.

Proti rakovině, osteoporóze i stresu

Dlouhodobé kojení podle studií prokazatelně chrání ženy před rakovinou prsu, vaječníků a děložního hrdla, zejména v období menopauzy. Kojení pomůže nyní dítěti a za pár let matce. Kojící ženy jsou do budoucna vystaveny nižšímu riziku řídnutí kostí v podobě osteoporózy a souvisejících zlomenin v období přechodu. Kontakt dítěte na holou kůži během kojení přináší ženám příjemné pocity a omezuje stres. Navíc pokud nemenstruujete, nepřicházíte o krev a cenné zásoby železa.

Nemáte ještě účet?

Registrujte se a získáte
Chci se zaregistrovat

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení