Jak zbavit děti strachu, když se bojí tmy

U některých dětí přijde strach ze tmy až později, i když před tím usínaly bez potíží. Často se to stane, jakmile dojde k nějaké změně v životě. Tím může být narození sourozence, nebo nástup do školky. Jde o normální vývoj dětské psychiky.

Ve dne vidí děti svoje okolí, ale v noci mizí pocit jistoty. Ve tmě si děti dokážou představovat ledacos a příčin strachu může být mnoho. V určitém věku neumí děti rozlišit co je pravda a co je jen výplodem jejich fantazie. Strach je pro ně opravdový.

Dávejte si pozor, jaké pohádky dětem vyprávíte nebo čtete, nebo na co se dívají v televizi. U úzkostných dětí je třeba pečlivě vybírat. I zdánlivá banalita může napáchat mnoho škody.

 

Nechte dětem svítit světýlko

Netrvejte u dětí na zhasnutém světle za každou cenu. Nechte jim svítit malou tlumenou lampičku nebo dětské noční světlo přímo k tomuto účelu určené. Pozor si dejte na modré, studené světlo, které má negativní dopad na tvorbu spánkového hormonu melatoninu. Narušení jeho tvorby mohou u dítěte vzniknout různé zdravotní potíže. Dítě samo dojde časem na to, že už žádné světýlko nepotřebuje. Můžete jej motivovat i nějakou odměnou.

Pořiďte mu talisman

Dítě nikdy nezastrašujte způsobem, kdy mu říkáte, že pokud bude zlobit, přijde si pro něj třeba čert. Děti mají bujnou fantazii a noční děsy a strašidla dostanou hmotnou podobu. Pořiďte jim kouzelný talisman, který je bude v noci hlídat. Může to být oblíbený plyšák, ke kterému se v noci přitulí, lapač snů pověšený u postýlky, nebo jiná věc, kterou si sítě oblíbilo. Jakmile nastane tma, projděte s dítětem pokoj. Prověřte, že hračky a předměty v pokoji nevytváří nepříjemné stíny.

Noční slepota

Jedním z důvodů strachu ze tmy, i když je méně obvyklý, je takzvaná slepota ve tmě. V tomto případě se zrak dítěte nedokáže tmě přizpůsobit a dítě v noci vůbec nevidí. Pokud se dítě bojí tmy a současně má strach vyjít ven na světlo, možná nevidí, kudy má jít. Může v noci padat a narážet do věcí. Tato vzácná vada bývá vrozená a vyskytuje se hlavně v rodinách se zrakovými potížemi. V tomto případě raději navštivte lékaře.

Nemáte ještě účet?

Registrujte se a získáte
Chci se zaregistrovat

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení