Kojení není věda. Jak správně kojit a proč je tak důležité pro imunitu?

Kojící matky se často obávají, že nemají dost mléka. Pokud ale nechají nějakou domu sát miminko i naprázdno, mléko se zase vytvoří. Chce to jen výdrž a zapomenout na láhev s mlékem. Dítě se při sání navíc unaví a dobře spí.

 

Kojení je zdravé a těžko najdete stejně kvalitní umělou náhradu mateřského mléka. Navíc má dítě kontakt s matkou a to má obrovský vliv na jeho vývoj. Mléko v prsou se vytváří na základě poptávky. Čím více dítě saje, tím více se jej bude tvořit. Velmi důležité je i správné přiložení dítěte. Přiviňte si dítě blíže k hrudníku, nikoli k hrudi dítěte. Položte spodní okraj bradavky na spodní ret dítěte. Jeho rty by měly být vytočeny ven. Když dítě dobře saje, nedochází k bolesti. Obtíže spojené s tímto přírodním procesem si způsobují hlavně samotné matky svojí nervozitou.

Co nesmíte dopustit

Nepoužívejte žádné láhve. Léčivo v případě potřeby podávejte ze lžíce nebo ze stříkačky bez jehly. Stejně mu můžete dávat vodu, pokud má horečku. Voda ale není nutná, pokud plně kojíte. Dítě pak totiž saje pomalu a v důsledku toho selže i laktace. Nenechte se zmást ani malými nebo měkkými prsy. Je dokázáno, že ženy s menší velikosti ňader naopak mnohem lépe kojí. Pokud vám naopak prsa pod tíhou mléka tvrdnou, jemně je sprchujte a přikládejte dítě častěji, ať se vám uleví. Dítě ví, když má dost.

U prsu jako doma

Dítě vyrostlo v břiše matky. Když slyší matčino srdce a cítí teplo jejího těla, cítí i klid, pohodlí, teplo a sytost. Imunoglobuliny, které přicházejí s mateřským mlékem na dítě, jsou specifické pro patogeny dítěte. Když matka miminko kojí, nosí na ruce, dotýká se ho, koupe a mění mu plenky, vdechuje nebo polyká bakterie a další patogenní mikroorganismy. Ty pak aktivují B-lymfocyty, které jsou v lymfatických uzlinách, v trávicím traktu i na sliznicích. Některé z nich migrují do mléčné žlázy a produkují sekreční imunoglobulin A, vstupující prostřednictvím mateřského mléka do dítěte. To pak s každým kojením přijímá specifické protilátky a buduje si imunitu.

Nemáte ještě účet?

Registrujte se a získáte
Chci se zaregistrovat

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení