Novorozenecká škytavka

Ani odborníci doposud nedovedou jednoznačně odpovědět na otázku, zda škytavka poškozuje zdraví, nebo naopak. Je to fyziologická ochranná reakce. Většinou zmizí tak náhle, jak začne.

Jak postupovat u novorozené škytavky? Škytavka je dočasná funkční porucha vnějšího dýchání ve formě trhavých křečí svalové tkáně bránice a žeber. Tento proces je doprovázen respiračními pohyby, někdy dost nepříjemnými. Ke kontrakčním třesům bráničních svalů, které jsou u kojenců velmi citlivé, dochází nedobrovolně v důsledku fyziologických reakcí těla. Křeče napodobují normální dech. Proud vzduchu ale nemůže dosáhnout plic a průdušek.

Vzduch v zažívacím traktu

V této situaci dochází k narušení funkce vnějšího dýchání v souvislosti s potřebou praskání vzduchu. Pokud nedojde ke zmírnění škytavky, může dítě vyzvracet obsah žaludku. Porušení vypouštění plynů vede k jejich prostupu do střeva a objeví se střevní kolika. Škytavka se může objevit i při přejídání nebo přílišném hltání a polykání vzduchu při jídle. 

Jak dítěti pomoci

Pokud dítě spolkne mléko i se vzduchem, nechte ho odpočinout, až se v klidu nadechne a může pokračovat. Ihned po krmení nedávejte novorozence do vodorovné polohy a nechte jej odříhnout. Při krmení umělou výživou dávejte pozor na velikost otvoru v savičce, neměla by být příliš velká. Používejte speciální lahve.

Nezralost dětských orgánů

U dětí mladších šesti měsíců se vyvíjí mnoho orgánů včetně trávicího a nervového systému, který reguluje jejich funkce. V souladu s tím nejsou dětská těla plně formována a posílena. Proto je třeba dávat při krmení a po něm pozor. Někdy také stojí za dětskou škytavkou žízeň. Je způsobena vysušením sliznice jícnu a ústní dutiny. Dostatečný pitný režim může pomoci.

Pozor na podchlazení

Mechanismus termoregulace má u kojenců a dospělých dost značné rozdíly. Například tam, kde je teplota příjemná pro dospělé, bývá až příliš vysoká pro novorozence a naopak. Škytavka se často v dětství vyskytuje současně s podchlazením. Často tak děti škytají v místnosti s příliš nízkou teplotou nebo při pobytu venku, když jsou málo oblečení. Je třeba si dát také pozor na průvan v místnosti a venku na vítr.

Nemáte ještě účet?

Registrujte se a získáte
Chci se zaregistrovat

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení